Jacek Dymowski: Oliwia Toborek jest nieustępliwą i charakterną zawodniczką

- Oliwia Toborek jest nieustępliwą i charakterną zawodniczką. Myślę, że nie odpuści w przyszłości walki o Mistrzostwo Świata, ale najbliższym celem są Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w wadze 75 kg – mówi Jacek Dymowski (Warszawska Szkoła Boksu), trener klubowy 20-letniej srebrnej medalistki MŚ w Stambule w kategorii 81 kg.

W Mistrzostwach Świata w Turcji w tej wadze miała startować Martyna Jancelewicz, ale kontuzja oka sprawiła, że musiała się wycofać. Jej miejsce niemal w ostatniej chwili zajęła Oliwia Toborek, dotąd świetnie spisująca się w kat. +81 kg, mimo że na co dzień waży 77 kg.
 
- W kwietniu Oliwia Toborek przebywała na obozie w Kanadzie, a po powrocie miała zaplanowany krótki odpoczynek. Ale kiedy zadzwonił trener kadry Tomasz Dylak z informację, że kontuzjowana jest Martyna i proponuje Oliwii wyjazd na MŚ Seniorek w jej miejsce, Toborek w ogóle się wahała – powiedział trener Jacek Dymowski.
 
Oliwia Toborek pokonała w ćwierćfinale Rumunkę Alexandrę Petcu 3:0 i w półfinale wygrała z Australijką Jessicą Bagley 3:2. W finale przegrała z Litwinką Gabrielą Stonkute 0:5.
 
- Najważniejsze cechy Oliwii to nieustępliwość i ogromny charakter. Na treningach jeszcze się zdarza, że ma jakieś rozterki czy żale, ale wchodząc do ringu jest bardzo dobrze nastawiona psychicznie, po prostu wie o co walczy. Cechuje ją także konkretyzm w działaniach. A jeśli chodzi o kwestie techniczne, jej atutem są ciosy proste. I takie były wskazówki na wszystkie pojedynki w Stambule. Niestety nie wiem co się stało od końcówki 1 rundy finału. Na spokojnie porozmawiam z Oliwią i opowie co się wydarzyło. Może trochę stracił sił, może wpływ miały ciosy podbródkowe rywalki – dodał szkoleniowiec klubowy.
 
W wieku 20 lat Oliwia Toborek zapisała się w historii polskiego boksu olimpijskiego. Przed nią Mistrzynią Świata była tylko Karolina Michalczuk.
 
- Podczas MŚ w Stambule Oliwia obchodziła 20 urodziny, więc jest bardzo młodą zawodniczką. Przed nią wiele pracy, wiele wyzwań – na wszystko mamy czas. O krok była od tytułu Mistrzyni Świata i na pewno będzie do niego dążyła. Ale marzą się nam także Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku. Najpierw będzie musiała wygrać rywalizację krajową w 75 kg, bo w tej kategorii chcemy aby występowała – przyznał Jacek Dymowski, który od 7 lat prowadzi karierę Oliwii Toborek.
 
Jest on założycielem Żoliborskiej Szkoły Bokserskiej, przemianowanej na Warszawską Szkołę Boksu. - Oliwia Toborek mieszka na osiedlu Wrzeciono w dzielnicy Bielany, a od początku trenuje w naszym klubie. Z pewnością jako Wicemistrzyni Świata Seniorek będzie jej teraz łatwiej pod wieloma względami, m.in. finansowymi i jej kariera wkrótce mocno pójdzie do przodu. Mam nadzieję, że w jej ślady pójdą inne dziewczyny trenujące u nas.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.